Мак

Коли саме виникла вишивка гладдю достеменно не відомо. В музеях Західної Європи існують експонати датовані V століттям до нашої ери, приклади української вишивки збереглися тільки за останні століття. Найбільш древні вишивки гладдю датовані V-VI століттям до нашої ери, родом з Китаю. Вони були вишиті на шовковій тканині волоссям, срібними або золотими нитками. Окрім одягу в Древньому Китаї прикрашали ще й килими та декоративні панно, зображаючи на них дерева й птахи. Це залишило великий слід й на мистецтві Японії. Для Древньої Індії та Ірану було характерним зображення рослин і тварин. Багаті візантійські шовкові вишивки, відомі своїм різноманіттям візерунків, зробили свій вагомий внесок у середньовічний розвиток вишивального мистецтва. В Англії у VIII столітті почала зароджуватися відома на весь світ вишивка квітів і завитків рослин, виконана срібними, золотими і шовковими нитками. Вишиті панно з зображенням людей на фоні замків, портрети, міфологічні істоти були популярні у Італії, Франції та більшості Західноєвропейських країнах у V-VI столітті.

Суттєво відрізнялася від всіх західноєвропейських країн лише Іспанія. Порівняно з іншими країнами, вишивка Іспанії була набагато різноманітніша та важча у техніці виконання, а присутність на льняних та вовняних тканинах звірів, птахів та рослин робила її ще яскравішою.

Точно сказати коли вишивка гладдю з’явилась в Україні неможна. Історики знаходили згадки про вишивку гладдю ще в літописах Київської Русі. Ще навіть Геродот у своїх писаннях згадував про одяг скіфів, який був прикрашений вишивкою. У щоденнику мандрівника араба, який подорожував нашими землями десь у X столітті, згадується вишивка на одязі. Як з’ясували археологи вишивка стала дуже популярна у X-XI столітті. Вона використовувалась не тільки як предмет оздоблення одягу, а й для оздоблення інтер’єру. На початку ХVІ та в кінці ХVІІ століття вишивання в Україні почало жваво розвиватися.

Мандрівники та торговці описуючи життя українців, згадували про вишивку золотими нитками. Саме на цей період припадає розквіт української вишивки. Золотими нитками прикрашали не тільки святковий одяг та головні убори, а й навіть одяг який носили кожного дня. Звичайно ж така розкіш була доступна тільки поміщикам та феодалам, прості ж українці вишивали звичайними нитками. І хоч до сьогоднішнього часу приклади української вишивки збереглись тільки кількох минулих століть, але цього достатньо, щоб з’ясувати, що орнамент вишивки збігається з орнаментами посуду ще трипільської культури. Це й доводить те що українська вишивка має велику історію.